Proces osuszania pozwala na pozbycie się nadmiaru wody znajdującego się w materiałach w związku z pracami budowlanymi lub uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę. Powodzie, awarie instalacji, wilgoć podchodząca z dworu poprzez posadzkę.


W przypadku szkód spowodowanych przez wodę ogólną zasadą jest zastosowanie osuszania tak szybko, jak to możliwe, ale ponieważ charakter i zakres szkód spowodowanych przez wodę znacznie się różni, konieczne jest dokonanie oceny właściwego podejścia w zależności od sytuacji.
Równie ważnym parametrem w przypadku szkód spowodowanych przez wodę jest to, ile czasu woda przedostawała się do konstrukcji budynku, wyposażenia itp. Ważne jest również, aby wymiana powietrza była jak najmniejsza, aby uniknąć przedostawania się wilgotnego powietrza do pomieszczenia. Praktyczne zasady dostarczą pewnych kierunkowych danych empirycznych do naśladowania, ponieważ obliczenie wymaganego w 100% prawidłowego osuszania w przypadku szkód spowodowanych przez wodę jest prawie niemożliwe.


W przypadku osuszania nowo budowanego budynku należy również utrzymywać niską wymianę powietrza (wnętrze vs na zewnątrz), ale najważniejszym parametrem do rozważenia jest zawartość wody w zalanych materiałach.

Poniżej uzyskasz profesjonalne wskazówki dotyczące działania osuszaczy mobilnych i wyboru odpowiedniego do swojego projektu.

Osuszanie budynków
Historycznie rzecz biorąc, prace budowlane przy przeciętnym budynku trwały 6-9 miesięcy, a materiały budowlane były zwykle suszone przez naturalną wentylację do czasu ukończenia budynku. Dziś jednak prace budowlane są bardzo wydajne i znacznie szybsze. Oznacza to, że osuszanie jest wymagane, aby usunąć nadmiar wody z różnych materiałów budowlanych, zanim budynek będzie można użytkować.
Wybierając osuszacze do osuszania budynku, musisz określić, ile wody musisz usunąć i ile czasu na to masz.
To może być trudne zadanie. Czasami można oszacować ilość wody w materiałach budowlanych za pomocą tabel. Należy pamiętać, że w odniesieniu do osuszania nowo wybudowanego budynku wszystko sprowadza się do konkretnych materiałów budowlanych użytych do wykonania ścian, podłóg i dachów. Zawartość wody w różnych materiałach budowlanych różni się tak bardzo, że prosta praktyczna zasada jest niewykonalna.
Na przykład chcemy obliczyć moc osuszania wymaganą do osuszenia nadmiaru wody z nowo wybudowanego budynku w ciągu 30 dni. Budynek ma 2,4 m wysokości, 7 m szerokości i 16 m długości. Ściany i sufit wykonane są z suszonego drewna. Podłogę należy jednak wysuszyć, ponieważ jest wykonana z betonu K 40 II o grubości 10 cm.

Wytyczne dotyczące procesu suszenia
Gdy osuszanie jest używane do osuszania budynków i materiałów, osuszacz pracuje w sposób ciągły. Stopniowo obniża się wilgotność względna, co pozwala na dalsze odparowywanie zawilgoconych materiałów w pomieszczeniu. Wielkość parowania zależy od temperatury w pomieszczeniu, materiałów i wilgotności powietrza.

Jedną z zalet suszenia kondensacyjnego jest stabilny i delikatny proces suszenia. Jeśli czas nie jest kluczowym czynnikiem, optymalny proces osuszania uzyskuje się utrzymując 20 ° C i około 40% RH w pomieszczeniu. W ten sposób utrzymujesz idealną równowagę między suchym powietrzem w budynku a wilgotnymi materiałami budowlanymi, unikając wysuszenia powierzchni i kawitacji, a także uszkodzenia wstępnie wysuszonych materiałów, takich jak parkiety.

W razie potrzeby podgrzej, ale pamiętaj, że wymuszanie suszenia może być szkodliwe. Stwarza ryzyko wysychania powierzchni i kawitacji, która tylko wysusza powierzchnie, pozostawiając dużo wilgoci wewnątrz ściany za suchą powierzchnią. Wydłuża to okres schnięcia, ponieważ wilgoć nie będzie łatwo wnikać w suchą powierzchnię. Zbyt szybkie lub zbyt intensywne suszenie powierzchni wiąże się również z ryzykiem pojawienia się pęknięć na powierzchniach ścian, sufitów i podłóg.

Ważne jest, aby pomieszczenie / budynek były jak najbardziej szczelne. Upewnij się również, że budynek jest dobrze chroniony przed deszczem i śniegiem. Podczas malowania wewnątrz budynku musisz wietrzyć, ale pamiętaj o odpowiednim uszczelnieniu pomieszczenia lub budynku, gdy jest puste. Ponadto pamiętaj, aby przez otwarte okna nie wchłaniały wody wstępnie wysuszone materiały.
Jeśli wymiana powietrza w pomieszczeniu nie jest kontrolowana, wahania temperatury otoczenia i wilgotności utrudniają kontrolę procesu suszenia. Zimą zimne powietrze zewnętrzne zwykle zawiera minimalną ilość wody, a wilgotność prawdopodobnie nie wzrośnie znacznie, nawet przy znacznej zmianie powietrza. Zużycie energii jednak dramatycznie wzrośnie, ponieważ konieczne będzie ogrzanie zimnego powietrza wlotowego. Latem zawartość wody może być dość wysoka i będziesz musiał usunąć jeszcze więcej wody z budynku lub pomieszczenia, jeśli nie jest odpowiednio uszczelniony.
W większości przypadków wilgoć koncentruje się w piwnicach i na obszarach, gdzie woda jest wykorzystywana do prac budowlanych, takich jak malowanie lub mieszanie betonu. Ustaw osuszacze tam, gdzie przynoszą najwięcej korzyści.

ZADZWOŃ DO NAS I UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ WYCENĘ.

+48 796 738 550