Powódź, pomoc i porady
W związku z opadami, zalaniami, i budowami coraz więcej osób potrzebuje pozbyć się wody po zalaniu. Najczęściej chodzi o zalanie wykopów, piwnic i innych obiektów. Jeśli więc mieszkasz na obszarze narażonym na powodzie, warto przygotować się na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia.

W przypadku powodzi ważne jest, abyśmy wszyscy wiedzieli, co zrobić, aby zminimalizować długoterminowe szkody w naszym domu – i jaki będzie to wpływ na nasze rodziny. Jednym ze sposobów, w jaki możemy znacznie zmniejszyć ryzyko trwałych uszkodzeń, jest dokładna wiedza, jak wypompować wodę z naszych domów w przypadku powodzi.

Wyposażenie pompy do wody?

Po pierwsze, wyłącz cały prąd w swoim domu. Gdy już się tym zajmiesz, musisz mieć pod ręką pompę głębinową. Pompa zanurzeniowa jest zamknięta w szczelnej wodoodpornej obudowie i jest dostarczana z uszczelnionym przewodem elektrycznym dla bezpieczeństwa – a także złączką, która umożliwia podłączenie jej do węża. Pamiętaj, że im większa średnica węża, tym szybciej będzie on wypompowywał wodę. Będziesz też potrzebował generatora, aby go uruchomić – w końcu nie powinniśmy mieć w tym momencie prądu w naszych domach.

Jak to ustawić i jaki sprzęt?

Masz już sprzęt, czas go ustawić. Najpierw opuść pompę w zalane miejsce, pamiętając o zabezpieczeniu połączenia tak, aby woda nie mogła się do niego dostać. Teraz podłącz wąż do złączki na górze pompy głębinowej i skieruj koniec węża z dala od domu np. do kanalizacji.

Pompowanie wody

Nadszedł czas, aby wypompować wodę. Umieść pompę wodną w wodzie – upewniając się, że połączenie jest powyżej poziomu wody – i włącz generator, aby rozpocząć proces pompowania. Aby przyspieszyć wszystko i skrócić czas usuwania wody, możesz uruchomić dwie lub trzy pompy wodne jednocześnie.

Inne środki ostrożności

Pamiętaj, aby nosić wodoodporne buty i rękawiczki, wyrzucać jedzenie z zalanych obszarów, dezynfekować dotknięte obszary po zakończeniu pompowania, czyścić wszelkie skaleczenia na ciele, aby uniknąć infekcji, a po zakończeniu odciągania dokładnie umyć ręce. I oczywiście, jeśli komuś grozi bezpośrednie niebezpieczeństwo, zawsze dzwoń pod numer 112.