Znowu usunięcie wody, osuszenie zalanego domu w nadający się do zamieszkania dom!
Powodzie w domach są straszne, katastrofalne i niestety powszechne w wielu częściach świata. Niszczycielską moc wody jest niesamowita, gdy widać ją z daleka, ale kiedy zaczyna się zbliżać do twoich drzwi lub do piwnicy, ta sama woda staje się twoją koszmarną rzeczywistością.

Po ustąpieniu wód powodziowych próba usunięcia wody może wydawać się zniechęcająca, ale jeśli wykonasz właściwe kroki i włożysz ciężką pracę, przywrócenie domu do zamieszkania nie jest takie trudne.

Oto nasz przewodnik po usuwaniu wody z domu i przywracaniu go do życia.
Zasady kontaktu z wodą powodziową

Zasada numer jeden: Zawsze należy zakładać, że woda powodziowa jest skażona. Oznacza to, że podczas sprzątania domu należy nosić odpowiedni sprzęt i przestrzegać ścisłych wytycznych dotyczących postępowania z przedmiotami, które miały kontakt z wodą. Oto niektóre z najważniejszych zasad, których należy przestrzegać:
• Noś wodoodporne buty lub wodery i rękawiczki.
• Wyrzuć całą żywność (w tym konserwy), która miała kontakt z wodą powodziową.
• Dezynfekować po usunięciu pozostałej wody.
• Oczyść i chroń wszelkie skaleczenia ciała.
• Trzymaj dzieci i osoby starsze z dala od wody powodziowej.
• Natychmiast zakop wszelkie znalezione odchody.
• Dokładnie umyj ręce mydłem przed jedzeniem lub dotykaniem oczu i ust.

Usuwanie wody powodziowej z domu
Pierwszym krokiem podczas likwidowania skutków powodzi jest usunięcie pozostałej wody, która została w Twoim domu. Można to zrobić za pomocą odkurzacza wodnego lub pompy wodnej, które są specjalnie zaprojektowane do zasysania wody, lub można to zrobić w staromodny sposób za pomocą wiader. Kluczem jest tutaj jak najszybsze usunięcie z domu jak największej ilości stojącej wody.
Jeśli zdecydujesz się skorzystać z odkurzacza , przeczytaj uważnie instrukcję obsługi, ponieważ przed użyciem może być konieczne wyjęcie filtra.

Utrzymanie środowiska drenażu
Chociaż powódź nasyci zdolność drenażową miasta lub miasta, nie potrwa długo, zanim infrastruktura będzie w stanie odprowadzić pozostałą wodę. Aby to wykorzystać, upewnij się, że kanalizacja w Twoim domu jest wolna od gruzu, a woda w fundamencie i wokół niego ma dobrą ścieżkę do miejskich systemów kanalizacyjnych.
Ponadto dobrze byłoby upewnić się, że rynny uliczne w pobliżu domu nie są zablokowane gruzem. Liście i śmieci bardzo często gromadzą się wokół systemu odwadniającego na ulicy, zapobiegając efektywnemu odprowadzaniu nadmiernej ilości wody. Jeśli utrzymasz ten obszar z dala od gruzu, woda cofnie się w szybszym tempie.
Osuszanie domu po zalaniu
Gdy cała stojąca woda opadnie lub zostanie usunięta, możesz rozpocząć proces osuszania domu i dobytku. Wszystko, co można wyjąć z domu do wyschnięcia na słońcu (o ile oczywiście nie pada), należy natychmiast usunąć i ustawić na zewnątrz. Jeśli jest sucho, należy również otworzyć wszystkie okna i drzwi w domu, aby umożliwić ujście uwięzionej wilgoci. Rozsądnie byłoby również zainwestować w osuszacz do pomieszczeń, aby usunąć parującą wilgoć z domu.
Osuszacz jest najlepszym narzędziem, jakiego można w tym celu użyć, ale rozsądnie byłoby również umieścić w pobliżu kilka wentylatorów, aby przyspieszyć proces suszenia. Obiegowe powietrze wspomoże proces suszenia.

Szukasz uwięzionego błota lub wody
Całkowite usunięcie całej wilgoci zapobiegnie powodowaniu przez pleśń i próchnicę poważnych problemów w domu. O wiele łatwiej to powiedzieć niż zrobić, ponieważ musisz usunąć listwy przypodłogowe, brodziki i wszystko, co ma miejsce pod lub za nimi. Usuń znalezione błoto i natychmiast rozpocznij suszenie tych obszarów. Przed wymianą osprzętu te przestrzenie muszą być całkowicie suche.


Ryzyko pozostawienia uwięzionej wilgoci w domu
Patrząc na wody powodziowe spływające po Twoim domu, od razu widać ryzyko powodzi, ale możesz nie zdawać sobie sprawy, jak niebezpieczne jest wpuszczenie nawet niewielkiej ilości wilgoci do domu. Niektóre z zagrożeń związanych z uwięzioną wodą obejmują:
• Naruszona integralność konstrukcji:
Wilgoć uwięziona w zalanych podporach domów może powodować gnicie drewna, osłabiając jego zdolność do utrzymywania ciężaru domu.
• Pleśń wywołująca choroby:
Niektóre pleśnie mogą być śmiertelne, jeśli będą rosły w Twoim domu zbyt długo. Dopiero po całkowitym wyschnięciu powierzchni domu możesz zacząć wybielać i usuwać pleśń. Jeśli pozostanie wilgoć, pleśń będzie nadal rosnąć.

Chociaż powódź prawie zawsze obniży wartość twojego domu, możesz zminimalizować straty, odpowiednio czyszcząc i osuszając dom po powodzi. Jeśli potencjalny nabywca stwierdzi, że uwięziona woda stworzyła niebezpieczne warunki życia, jest bardzo mało prawdopodobne, że będziesz w stanie sprzedać swój dom w dowolnym momencie lub za kwotę zbliżoną do ceny wywoławczej.