Twój niezbędny przewodnik po suszarniach i budynkach po katastrofie powodziowej, zalaniu z powodu awarii.


Deszcz spływa, odprowadza wodę z opadłymi liśćmi i mułem. Wody powodziowe podnoszą się i szukają nowych miejsc docelowych. Domy, firmy, sklepy, biura, szkoły – woda powodziowa nie rozróżnia typów budynków, tylko na jakim „poziomie” się znajdują. Chociaż obecnie powodzie mogą wystąpić o każdej porze roku, jesienią nadal stanowią szczególny problem. Kolejnym przykładem jest awaria spowodowana awarią instalacji wodno kanalizacyjnej czy prace remontowo budowlane.

Dotknięte budynki mogą być dowolne, od lekko wilgotnych po bardzo zniszczone. Tutaj przedstawiamy nasze najważniejsze wskazówki dotyczące osuszania budynków i pomieszczeń dotkniętych zalaniem. Te wskazówki są tak samo przydatne do wysychania po pęknięciu rury lub przelewaniu się kąpieli, jak w przypadku powodzi deszczowej i powinny pomóc w szybkim wyschnięciu.

  1. Jeśli jesteś ubezpieczony, omów swoje roszczenie i wymagania dotyczące suszenia z ubezpieczycielem. Mogą zatrudnić wykonawcę, który zrobi dla ciebie suszenie, w takim przypadku możesz skoncentrować się na zachowaniu zawartości i upewnieniu się, że osoby, za które jesteś odpowiedzialny, są umieszczone gdzie indziej. Jeśli jest to niewielka praca suszenia, być może taka, która nie jest ubezpieczona lub taka, o którą nie warto się ubiegać, to kolejnych 9 najważniejszych wskazówek jest dobrych, o ile można ustalić, że jest to bezpieczne, najpierw konsultując się z elektryk i być może hydraulik.
  2. Co jest mokre? Nie, to nie jest głupie pytanie, ale odpowiedź wpłynie na to, jak osuszasz budynek i jakiego sprzętu używasz.
    Załóżmy, że masz tradycyjny budynek zbudowany w Polsce, a ściany murowane i podwieszana podłoga, wraz z dywanami, są mokre, więc to, na co patrzysz, to potencjalnie użycie pompy (do wypompowania pozostałej wody powodziowej z podłogi), wentylator do suszenia dywanów nadmuchujący powietrze pod dywan, osuszacz i promiennik ciepła. Przydane również stają się odkurzacze do zbierania wody np. NT 48/1 Karcher.
    Alternatywnie – jeśli masz nowoczesną podłogę litą z płytkami, drewnem lub laminatem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że została położona z warstwą izolacji, która jest nasycona i musi zostać wysuszona, zanim będzie mogła ponownie stać się skuteczną warstwą izolacyjną. Do tego potrzebna będzie regeneracyjna jednostka osuszająca (do odsysania wody z warstwy izolacyjnej pod podłogą), osuszacz i promiennik.
  3. Używaj tak dużego osuszacza, na jaki Cię stać. Zasadniczo mała domowa maszyna w plastikowej obudowie nie będzie do tego zdolna. Będziesz potrzebował dużego mobilnego osuszacza – rozważ wydajność ekstrakcji 30 litrów dziennie jako absolutne minimum do osuszenia małego pomieszczenia zniszczonego przez powódź. Większy jest lepszy i szybszy. Więcej niż jeden pokój do wyschnięcia? W takim razie rozważ użycie dodatkowych osuszaczy.
  4. Podczas korzystania z osuszacza należy zadbać o zminimalizowanie wnikania powietrza do budynku. Zamknij wszystkie drzwi i okna oraz nawiewniki (jeśli je masz). Pomysł polega na tym, że utrzymując szczelność powietrza w budynku, można maksymalnie wysuszyć powietrze w budynku za pomocą osuszacza, bez dodatkowego obciążenia związanego z osuszaniem dodatkowego powietrza z zewnątrz.
  5. Upewnij się, że osuszacz jest ustawiony tak, aby mógł oczyszczać powietrze bez żadnych przeszkód. Najlepsze jest ustawienie na środku pomieszczenia. Jeśli masz duże pomieszczenie i kilka osuszaczy pracujących jednocześnie, rozłóż je równomiernie w pomieszczeniu z dala od ścian.
  6. Do ogrzewania powierzchni, takich jak tynki, stosować przenośne promienniki. Ciepłe ściany odparowują wodę znacznie szybciej niż zimne ściany. Użyj konwencjonalnych przenośnych promienników ciepła lub użyj promiennikowych paneli do suszenia ścian. Nie umieszczaj ich zbyt blisko ściany, w przeciwnym razie uzyskasz gorący punkt, ale umieść je w pewnej odległości, aby delikatnie ogrzać większy obszar.
  7. Dodaj dodatkowe ciepło. Zastosowane promienniki również (z czasem) ogrzeją powietrze w budynku, ale jeśli w pomieszczeniu lub budynku nadal jest zimno, należy zastosować elektryczne grzejniki do pomieszczeń, aby podnieść temperaturę powietrza. Nie używaj do tego celu grzejników opalanych bezpośrednio olejem lub gazem, ponieważ zubożą one tlen w budynku. Jeśli potrzebujesz większej mocy grzewczej, poza tym, co może bezpiecznie zapewnić zasilanie sieciowe budynku za pomocą grzejników elektrycznych, zastosuj pośrednie ogrzewanie olejowe lub gazowe, z nagrzewnicą umieszczoną na zewnątrz i wprowadzeniem ciepłego powietrza, najlepiej w systemie recyrkulacji, aby ciepło nie jest marnowany na zewnątrz. W idealnym przypadku temperaturę powietrza w budynku należy podnieść do co najmniej 20 ° C. Im cieplejsze jest powietrze, tym więcej wilgoci może zatrzymać, tym więcej wody wyparuje z powierzchni i tym wydajniej będzie działać osuszacz (y).
  8. Ustal, co dzieje się z kondensatem zebranym przez osuszacz. Jeśli zbiera się w zbiorniku, pamiętaj o częstym opróżnianiu zbiornika. Jeśli tego nie zrobisz, osuszacz zatrzyma się, aby zapobiec rozlaniu kondensatu na podłogę. Jeśli ma system ciągłego drenażu, upewnij się, że może płynąć grawitacyjnie do odpowiedniego odpływu. Jeśli osuszacz ma odpływ kondensatu, który jest świetny, ponieważ oznacza, że ​​możesz odprowadzić kondensat do odpływu mniej więcej w dowolnym miejscu w zasięgu węża podłączonego do osuszacza i oznacza, że ​​możesz go opuścić

9. Rozważ umieszczenie w budynku wentylatorów cyrkulacyjnych. Jeśli nie ma wystarczającego ruchu powietrza z różnych maszyn w budynku, osuszaczy, grzejników, suszarek do dywanów itp., Możesz odkryć, że w niektórych obszarach znajdują się kieszenie powietrzne pozostawione przez ogólną cyrkulację powietrza. W takiej sytuacji użyj wentylatorów do poruszania powietrza w tych obszarach.

10. Użyj miernika wilgotności, aby śledzić postęp suszenia. Przy aktywnym suszeniu istnieje niebezpieczeństwo, że ściany i podłogi wyglądają na suche, gdy są jeszcze wilgotne pod powierzchnią. Wilgotnościomierze można wynająć w wypożyczalni i mówią one raczej, co dzieje się w ścianie, niż na powierzchni. Jeśli nie zrobisz tego dobrze, możesz pomyśleć, że Twój budynek jest suchy i jak tylko wyjmiesz osuszacze i obniżysz ciepło do normalnego poziomu, wilgoć ponownie się pojawi. Użyj również wyczucia, aby określić, w jaki sposób budynek wysycha. Suszenie ścian rozpocznie się od góry ściany i wyschnie w kierunku podstawy. Przesuwając dłonią po czymś, co wygląda na suchą ścianę, od góry do dołu prawdopodobnie zauważysz, że temperatura ściany jest nieco niższa. Będzie to mniej więcej miejsce, w którym ściana wyschła.

Te 10 najważniejszych wskazówek dotyczących suszenia budynków ma na celu krótkie omówienie problemu związanego z osuszaniem budynku lub pomieszczenia. Wytyczne i normy dotyczące osuszania budynków zniszczonych przez powodzie stanowią naprawdę obszerny przewodnik po tym temacie i zawierają znacznie więcej informacji.